Se afișează postările cu eticheta d-ale oamenilor. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta d-ale oamenilor. Afișați toate postările

miercuri, 17 iulie 2019

Filozofii de pârâu

Văzui la știri cum că iar urmă turma calea. Calea aplicației că cum va fi peste jdezeci de ani. Oare conștientizează vreunul că e posibil ca nici mâine să nu fie?! Eu zic așa, să lase-n testament să fie pus pe cruce "în poza din dreapta arăta înainte de-a pleca, în cea din stânga era cât p-aici (mai mult sau mai puțin) s-arate". 

joi, 20 iunie 2019

În genunchi mă-ntorc la tine

   Sau cum ar spune mult iubitul Gianni "in ginocchio da te". Important e cum aștepți. Nu ne mai nimerisem pe același program. Când eram liberă, nu era. Când fu agitația îi spusesem că încerc să prind câteva ore de somn.

duminică, 5 mai 2019

Gaură versus pușculiță

       Românul unde vede o gaură bagă banul?!  Nu orice gaură. Sfânta gaură. Gaura aia de îndeplinește dorințe.
Și după cum se vede, crede și-n peștișorul roșior, că poate se triplează dorința. 

luni, 18 martie 2019

"D-aia nu că zic, dar spun"

Vorba cântecului de odinioară. Primesc un mesaj acum ceva vreme (poza unu). Aha, codul ăla, îi zic prietenei.

vineri, 25 ianuarie 2019

Hoț ca hoțul într-un "Benve"

Noi, ăștia născuți în Paleolitic, știm din ce caz s-au inspirat Paraziții pentru următoarele versuri:

sâmbătă, 19 ianuarie 2019

Mijlociu de minim te maxim

Primo (vorba doamnei Ileana Stana Ionescu în Cititorul de contoar): dacă găsiți cuvinte scrise alandala e de la reumatosciatihernia care mă-nvață poziții noi de a sta, de mă gândesc doar la Dem și fier de călcat.
Secundo (tot vorba doamnei): știți că eu le prind mai greu (le prind repede,

sâmbătă, 10 octombrie 2015

Urmașa Evei

„Nebune minți a făcut Dumnezeu și le-a numit femei” zisa replica din Haiducii lu Șapte Cai,

duminică, 2 septembrie 2012

Mesaje, pentru dincolo

Ciudat mi se pare, când văd masculi, în jumătatea de sus a trupului, goală, cărora alţi masculi le apreciază pozele şi dau "laic"-ul, mult aşteptat. Dar trecem peste asta, că-s şi femei, care fac aceiaşi treabă.
 Însă chiar nu pot înţeleg, cum e să dai "laic", atunci când citeşti un aşa mesaj:

marți, 28 august 2012

Şi de la finul mic

       Că de la naşul mare se tot aude pe la nunţi.
       Din partea mea, poate să meargă fiecare, unde-o vrea si poate asculta ce muzică i-o gâdila scăriţa, dar mult mai m-am mirat şi încă mă mir, cum de gândesc unii aşa.

Nu, nu-mi place

          Să fie la modă, să fie val sau la scufundări, habar n-am de unde au scos şi cine a scos expresiat asta, dar m-am săturat să tot aud/citesc "ce-ţi mai place...", cu accent pe cratimă.
          Nu, nu-mi place. Ba, din contră, mă deranjează enorm.

sâmbătă, 25 august 2012

Dragă prietenă

        Nu, faptul că îţi vorbeşte urât şi că, din când în când, îţi mai scapă şi câte una, nu înseamnă că te iubeşte, din contră.
        Faptul că o să rămâi singură o perioadă, dacă ai curajul să ieşi dintr-o asemenea relaţie, nu înseamnă că o să rămâi singură toată viaţa.
         Faptul că te agăţi cu disperare de o relaţie, în care ai mai mult de suferit, nu mă face să te invidiez, din contră.
        Cuvintele "fă" şi "proasta dracului" n-au ce să caute, într-o relaţie.
        Faptul că la începutul greului eşti lăsată singură şi apoi eşti aşteptată la capătul drumului, nu înseamnă că sunteţi doi.
        Dragă prietenă, dacă tu nu te trezeşti, n-o să vină nimeni să o facă şi-atunci, când nu vei mai fi la jumătatea anilor mei, ci undeva prin apropierea vârstei, pe care o am acum sau poate chiar mai târziu, o să îţi dai seama că viaţa poate fi frumoasă şi fără o relaţie de dragul lumii.
        Dragă prietenă, mai bine singură de una singură, decât singură în doi.
        Nota bene: într-o relaţie trebuie să înveţi să respecţi şi să te faci respectată!

joi, 23 august 2012

Asemănător

      "Măcelarii Europei, ameţiţi de băutură, îşi jucau rolurile, îmbrăţişându-se cu tandreţe şi clătinându-se pe picioare. În întregime, ei se înfăţişau ca un grup de gangsteri rivali, care avuseseră şi înainte de împărţit ceva şi acum puteau să o ia de la capăt, fiind profesionişti ai aceloraşi afaceri."  Aşa descria istoricul Paul Johnson, pactul Molotov-Ribbentrop.
       Parcă se aseamănă cu...
   De aici, ajutorul.

luni, 20 august 2012

Obiecte găsite

     Dacă ai uitat aşa ceva, pe una dintre stâncile Ceahlăului (stâncă, pe care nu se-aventura oricine, tocmai d-aia, probabil nu a fost găsită de altcineva)

vineri, 17 august 2012

O lecţie neînvăţată


Supravieţuim printre ei

    Sunt peste tot, asta e, ne-au acaparat si-am rămas prea puţini "anormali".
    Nu-s deşteaptă, dar încerc pe cât posibil, să tac, dacă nu ştiu şi vreau să aflu.
    Rămăseseră câteva locuri, unde nu-i găseai: muzee şi alte edificii legate de cultură, în vârf de munte (fiind greu urcuşul), în scorburi şi alte cotloane. Rămăseseră, c-acum sunt peste tot, oriunde te-ai duce, e imposibil să nu găseşti un/o demn/ă reprezentant/ă al faimosului curent piţicocalaresc. Şi ce-i mai grav (sau poate doar mie mi se pare) e că, mai nou, îngroaşă rândurile acestui nou curent persoane trecute binişor de 50-60 de ani. Şi nu-i dă de gol doar stilul vestimentar, ci şi limbajul.

marți, 14 august 2012

Gura bătrânului hohote stârneşte

   "E loc sub soare, pentru toată lumea, mai ales că mulţi vor să stea la umbră" spunea un autor necunoscut şi poate nici nu ştie cât mă gândesc la dânsa/ul, zilnic.