Văzui la știri cum că iar urmă turma calea. Calea aplicației că cum va fi peste jdezeci de ani. Oare conștientizează vreunul că e posibil ca nici mâine să nu fie?! Eu zic așa, să lase-n testament să fie pus pe cruce "în poza din dreapta arăta înainte de-a pleca, în cea din stânga era cât p-aici (mai mult sau mai puțin) s-arate".
Se afișează postările cu eticheta d-ale oamenilor. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta d-ale oamenilor. Afișați toate postările
miercuri, 17 iulie 2019
Filozofii de pârâu
Aberat si debitat de
Fetita Junglei13
0
a la Ţopescu
Caprarii
aplicatii tampite,
d-ale oamenilor,
facebook,
turma
joi, 20 iunie 2019
În genunchi mă-ntorc la tine
Sau cum ar spune mult iubitul Gianni "in ginocchio da te". Important e cum aștepți. Nu ne mai nimerisem pe același program. Când eram liberă, nu era. Când fu agitația îi spusesem că încerc să prind câteva ore de somn.
sâmbătă, 18 mai 2019
Noaptea muzeelor
Aberat si debitat de
Fetita Junglei13
0
a la Ţopescu
Caprarii
d-ale oamenilor,
muzee,
noaptea muzeelor
duminică, 5 mai 2019
Gaură versus pușculiță
Românul unde vede o gaură bagă banul?! Nu orice gaură. Sfânta gaură. Gaura aia de îndeplinește dorințe.
Și după cum se vede, crede și-n peștișorul roșior, că poate se triplează dorința.
Aberat si debitat de
Fetita Junglei13
0
a la Ţopescu
Caprarii
d-ale oamenilor,
dorinte,
fantani,
manastiri
luni, 18 martie 2019
"D-aia nu că zic, dar spun"
Vorba cântecului de odinioară. Primesc un mesaj acum ceva vreme (poza unu). Aha, codul ăla, îi zic prietenei.
Aberat si debitat de
Fetita Junglei13
0
a la Ţopescu
Caprarii
conturi sparte,
d-ale oamenilor,
dileme,
personale
vineri, 25 ianuarie 2019
Hoț ca hoțul într-un "Benve"
Noi, ăștia născuți în Paleolitic, știm din ce caz s-au inspirat Paraziții pentru următoarele versuri:
Aberat si debitat de
Fetita Junglei13
0
a la Ţopescu
Caprarii
d-ale oamenilor,
din viață,
parazitii,
viata
sâmbătă, 19 ianuarie 2019
Mijlociu de minim te maxim
Primo (vorba doamnei Ileana Stana Ionescu în Cititorul de contoar): dacă găsiți cuvinte scrise alandala e de la reumatosciatihernia care mă-nvață poziții noi de a sta, de mă gândesc doar la Dem și fier de călcat.
Secundo (tot vorba doamnei): știți că eu le prind mai greu (le prind repede,
Secundo (tot vorba doamnei): știți că eu le prind mai greu (le prind repede,
Aberat si debitat de
Fetita Junglei13
0
a la Ţopescu
Caprarii
d-ale oamenilor,
intrebari,
intrebari existentiale,
muzica pentru suflet
sâmbătă, 10 octombrie 2015
Urmașa Evei
„Nebune minți a făcut Dumnezeu și le-a numit femei” zisa replica din Haiducii lu Șapte Cai,
Aberat si debitat de
Fetita Junglei13
0
a la Ţopescu
Caprarii
d-ale oamenilor,
femei,
lehamite,
personale
luni, 22 iunie 2015
Poate
Semne și înscrisuri
Oare, dacă nu-s din localitatea respectivă, mă pot considera străină?
joi, 12 februarie 2015
Cu două tăișuri
Așa-i reclama, te poate apropia sau îndepărta.
Aberat si debitat de
Fetita Junglei13
0
a la Ţopescu
Caprarii
d-ale oamenilor,
greseli gramaticale,
reclama
duminică, 2 septembrie 2012
Mesaje, pentru dincolo
Ciudat mi se pare, când văd masculi, în jumătatea de sus a trupului, goală, cărora alţi masculi le apreciază pozele şi dau "laic"-ul, mult aşteptat. Dar trecem peste asta, că-s şi femei, care fac aceiaşi treabă.
Însă chiar nu pot înţeleg, cum e să dai "laic", atunci când citeşti un aşa mesaj:
Însă chiar nu pot înţeleg, cum e să dai "laic", atunci când citeşti un aşa mesaj:
Aberat si debitat de
Fetita Junglei13
0
a la Ţopescu
Caprarii
d-ale facebook-ului,
d-ale oamenilor,
mesaje de interes public,
personale,
viata
marți, 28 august 2012
Şi de la finul mic
Că de la naşul mare se tot aude pe la nunţi.
Din partea mea, poate să meargă fiecare, unde-o vrea si poate asculta ce muzică i-o gâdila scăriţa, dar mult mai m-am mirat şi încă mă mir, cum de gândesc unii aşa.
Din partea mea, poate să meargă fiecare, unde-o vrea si poate asculta ce muzică i-o gâdila scăriţa, dar mult mai m-am mirat şi încă mă mir, cum de gândesc unii aşa.
Nu, nu-mi place
Să fie la modă, să fie pă val sau la scufundări, habar n-am de unde au scos şi cine a scos expresiat asta, dar m-am săturat să tot aud/citesc "ce-ţi mai place...", cu accent pe cratimă.
Nu, nu-mi place. Ba, din contră, mă deranjează enorm.
Nu, nu-mi place. Ba, din contră, mă deranjează enorm.
Aberat si debitat de
Fetita Junglei13
0
a la Ţopescu
Caprarii
d-ale oamenilor,
lehamite,
nervi,
personale,
scarba,
viata
sâmbătă, 25 august 2012
Dragă prietenă
Nu, faptul că îţi vorbeşte urât şi că, din când în când, îţi mai scapă şi câte una, nu înseamnă că te iubeşte, din contră.
Faptul că o să rămâi singură o perioadă, dacă ai curajul să ieşi dintr-o asemenea relaţie, nu înseamnă că o să rămâi singură toată viaţa.
Faptul că te agăţi cu disperare de o relaţie, în care ai mai mult de suferit, nu mă face să te invidiez, din contră.
Cuvintele "fă" şi "proasta dracului" n-au ce să caute, într-o relaţie.
Faptul că la începutul greului eşti lăsată singură şi apoi eşti aşteptată la capătul drumului, nu înseamnă că sunteţi doi.
Dragă prietenă, dacă tu nu te trezeşti, n-o să vină nimeni să o facă şi-atunci, când nu vei mai fi la jumătatea anilor mei, ci undeva prin apropierea vârstei, pe care o am acum sau poate chiar mai târziu, o să îţi dai seama că viaţa poate fi frumoasă şi fără o relaţie de dragul lumii.
Dragă prietenă, mai bine singură de una singură, decât singură în doi.
Nota bene: într-o relaţie trebuie să înveţi să respecţi şi să te faci respectată!
Faptul că o să rămâi singură o perioadă, dacă ai curajul să ieşi dintr-o asemenea relaţie, nu înseamnă că o să rămâi singură toată viaţa.
Faptul că te agăţi cu disperare de o relaţie, în care ai mai mult de suferit, nu mă face să te invidiez, din contră.
Cuvintele "fă" şi "proasta dracului" n-au ce să caute, într-o relaţie.
Faptul că la începutul greului eşti lăsată singură şi apoi eşti aşteptată la capătul drumului, nu înseamnă că sunteţi doi.
Dragă prietenă, dacă tu nu te trezeşti, n-o să vină nimeni să o facă şi-atunci, când nu vei mai fi la jumătatea anilor mei, ci undeva prin apropierea vârstei, pe care o am acum sau poate chiar mai târziu, o să îţi dai seama că viaţa poate fi frumoasă şi fără o relaţie de dragul lumii.
Dragă prietenă, mai bine singură de una singură, decât singură în doi.
Nota bene: într-o relaţie trebuie să înveţi să respecţi şi să te faci respectată!
joi, 23 august 2012
Asemănător
"Măcelarii Europei, ameţiţi de băutură, îşi jucau rolurile, îmbrăţişându-se cu tandreţe şi clătinându-se pe picioare. În întregime, ei se înfăţişau ca un grup de gangsteri rivali, care avuseseră şi înainte de împărţit ceva şi acum puteau să o ia de la capăt, fiind profesionişti ai aceloraşi afaceri." Aşa descria istoricul Paul Johnson, pactul Molotov-Ribbentrop.
Parcă se aseamănă cu...
De aici, ajutorul.
Parcă se aseamănă cu...
De aici, ajutorul.
luni, 20 august 2012
Obiecte găsite
Dacă ai uitat aşa ceva, pe una dintre stâncile Ceahlăului (stâncă, pe care nu se-aventura oricine, tocmai d-aia, probabil nu a fost găsită de altcineva)
vineri, 17 august 2012
O lecţie neînvăţată
Aberat si debitat de
Fetita Junglei13
0
a la Ţopescu
Caprarii
d-ale oamenilor,
padure,
personale,
poze,
viata
Supravieţuim printre ei
Sunt peste tot, asta e, ne-au acaparat si-am rămas prea puţini "anormali".
Nu-s deşteaptă, dar încerc pe cât posibil, să tac, dacă nu ştiu şi vreau să aflu.
Rămăseseră câteva locuri, unde nu-i găseai: muzee şi alte edificii legate de cultură, în vârf de munte (fiind greu urcuşul), în scorburi şi alte cotloane. Rămăseseră, c-acum sunt peste tot, oriunde te-ai duce, e imposibil să nu găseşti un/o demn/ă reprezentant/ă al faimosului curent piţicocalaresc. Şi ce-i mai grav (sau poate doar mie mi se pare) e că, mai nou, îngroaşă rândurile acestui nou curent persoane trecute binişor de 50-60 de ani. Şi nu-i dă de gol doar stilul vestimentar, ci şi limbajul.
Nu-s deşteaptă, dar încerc pe cât posibil, să tac, dacă nu ştiu şi vreau să aflu.
Rămăseseră câteva locuri, unde nu-i găseai: muzee şi alte edificii legate de cultură, în vârf de munte (fiind greu urcuşul), în scorburi şi alte cotloane. Rămăseseră, c-acum sunt peste tot, oriunde te-ai duce, e imposibil să nu găseşti un/o demn/ă reprezentant/ă al faimosului curent piţicocalaresc. Şi ce-i mai grav (sau poate doar mie mi se pare) e că, mai nou, îngroaşă rândurile acestui nou curent persoane trecute binişor de 50-60 de ani. Şi nu-i dă de gol doar stilul vestimentar, ci şi limbajul.
Aberat si debitat de
Fetita Junglei13
0
a la Ţopescu
Caprarii
d-ale oamenilor,
din viata,
lehamite,
personale,
Pestera Polovragi
marți, 14 august 2012
Gura bătrânului hohote stârneşte
"E loc sub soare, pentru toată lumea, mai ales că mulţi vor să stea la umbră" spunea un autor necunoscut şi poate nici nu ştie cât mă gândesc la dânsa/ul, zilnic.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


