Se afișează postările cu eticheta turma. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta turma. Afișați toate postările

miercuri, 17 iulie 2019

Filozofii de pârâu

Văzui la știri cum că iar urmă turma calea. Calea aplicației că cum va fi peste jdezeci de ani. Oare conștientizează vreunul că e posibil ca nici mâine să nu fie?! Eu zic așa, să lase-n testament să fie pus pe cruce "în poza din dreapta arăta înainte de-a pleca, în cea din stânga era cât p-aici (mai mult sau mai puțin) s-arate". 

miercuri, 22 mai 2019

Așa, și ?!

          Am și eu două zile pe an, în care chiar nu vreau să interacționez cu oricine. E de ajuns că în rest mă-nvârt printre pupătoriîncurători și fariseim. Astea două zile chiar le vreau liniștite, într-un fel. Și an de an, bianual, de când descoperiră oamenii din Neanderthal, fîbî-ul, le explic unora același lucru. Exact ca-n spectacolul lui TG, Degeaba!!! Cât trecu din Septembrie până acum? Șapte luni.

vineri, 15 februarie 2019

Ză dei aftăr tumorou

Ursuleți, mielușei, iepurași, balauri. Sau poate ultimii nu. Cel puțin nu plușuri,

luni, 4 februarie 2019

Da' ție ce ți-a dat?!

Nu mai pot cu sfaturile astea din reclame. Ba constipație, ba toți au prostată, ba geluri, ba părul e o mătură, ba și ba. Mai nou apărură astea cu vaginul uscat și alea de te ajută să faci ștrumfi, când îți invidiezi prietenele. Mna, acum că ei își fac meseria e una, dar mai sunt femei, care iau așa "c-a zis ța Veta" ?! Eu sper să nu. Sper că pentru astfel de probleme, femeile chiar apelează la cine trebuie.

joi, 31 ianuarie 2019

Cu mască și fără mască

Acum ceva timp, dacă "lumea civilizată" mergea-n excursii prin Asia, se-ntorcea acasă și printre rânjete și râsete povestea cum că, uite domne'

vineri, 18 ianuarie 2019

Evoluam spre involuare

Azi e ziua internațională a Omului de zăpadă. Na, cred că într-o zi o să aniversăm ziua internațională a "scaunului moale". Nu, nu că nu mi-ar fi dragi oamenii de zăpadă, ba din contră, anul acesta făcui chiar trei, în diverse ipostaze și mărimi.
Evoluăm, nu?!
Mai bine nu, lăsați așa.
Aud că umblă

sâmbătă, 11 august 2018

Hai sã fie motiv de bãuturicã

Nu stiu de ce, dar inventam sfinți. Şi da, încã mai cred în sfânta Cratimã (inca nu am stat sa deslusesc tainele blogãrelii pe telefon).
Fu sfântul Ilie luna trecutã, am vãzut la lma-uri cãtre Iuliana, câtã apã de ploaie fu anul ãsta. Şi da, normal cã n-am tãcut şi-am zis-o tare "in Decembrie e Iuliana în religia noastrã". M-au privit ca pe Satana.
La fel cum zic de fiecare datã cã Andrei nu are treabä cu Adrian şi nici atât Marcel cu Maria.
Sãu, pânã la Sfânta Cratimã (care sigur va veni curând), azi am trãit-o şi p-asta: sfântul Laurențiu la ortodocşi, lma Loredana.
Lma Loredana! Sã fii sãnãtoasã oricând! Dar nu te supãra pe mine, mai repede vãd Laura în ecuația asta decât pe tine.

P.S. nu, nu uitai de cei care primesc lma-uri cand numele lor de familie e Ion, Vasile, Constantin. Ce sã zic?! Egoişti urãtorii, mai sunt şi alte nume de sfinți în calendar, de care ei nu pomenesc.

vineri, 3 august 2018

Sã fie pentru toatä lumea

In ultima vreme, nu e zi sau noapte, în care sa te-arunci pe ziduri şi sã nu aparã ceva cu #*@^ psd.
Unde ne-am ratacit aşa? Ce s-a-ntâmpalt cu noi?
Chiar a ajuns deviza noastrã?
Trec peste faptul cã toți politicienii ar trebui schimbați, nu doar un partid şi mã uimesc, cum trecem unii pe lângã alții, cum necazul aproapelui devine bucuria noastrã, cum deviza noastrã a ajuns o @$/#. Dacã am fi uniți în altele cum suntem uniți în asta, multe ar fi altfel. Dar na, de ce sã ne unim? De ce sã ne facem un bine, dacä binele acela ar fi bun şi pentru vecinul?
Nu, nu turma dä #/@& psd, ci ei toți politicienii ne-o dau nouã. Şi ne-o dau bine şi ne place, cã altfel n-am mai fi precum mãgarul.

miercuri, 1 august 2018

Astãzi, mâine şi oricând

Deci nu se incepe o propoziție cu deci, dar nu asta-i tema (nu, ca nu va dau de scris).
Mãi lume (cã eu animale nu väzui cu cartea-n mânã, deci cu blogul nici atât), care e şmecheria cu "astãzi este despre tine" ?
Eu nu pricep orice mi s-ar spune. E noaptea/ziua cuiva. Bun. Sã trãiascã! Sã de toate! Dar ce fac eu, când numai atunci e despre?!?! Adicãtãlea pãrinții aia, care scriu "astãzi este despre tine", nu considerã fiecare zi ca fiinde despre copilul lor?!?! Si viceversa.
Dar iub cu iubi? Astãzi este despre tine, maine este desprea altul?!?!

joi, 26 februarie 2015

duminică, 24 februarie 2013

Constatare

  Pe fb, aproape toată lumea scrie despre Harlem Shake.
  Cine nu scrie despre asta, scrie de Dragobete.
  Cine n-o face nici p-asta, postează despre vizitatori. Cine-s ultimii şi de ce.
   Oare de ce?! De ce aproape toată lumea se ţine ca după măgar, pe fb?!