miercuri, 17 iulie 2019
Filozofii de pârâu
miercuri, 22 mai 2019
Așa, și ?!
vineri, 15 februarie 2019
Ză dei aftăr tumorou
luni, 4 februarie 2019
Da' ție ce ți-a dat?!
joi, 31 ianuarie 2019
Cu mască și fără mască
vineri, 18 ianuarie 2019
Evoluam spre involuare
Evoluăm, nu?!
Mai bine nu, lăsați așa.
Aud că umblă
sâmbătă, 11 august 2018
Hai sã fie motiv de bãuturicã
Nu stiu de ce, dar inventam sfinți. Şi da, încã mai cred în sfânta Cratimã (inca nu am stat sa deslusesc tainele blogãrelii pe telefon).
Fu sfântul Ilie luna trecutã, am vãzut la lma-uri cãtre Iuliana, câtã apã de ploaie fu anul ãsta. Şi da, normal cã n-am tãcut şi-am zis-o tare "in Decembrie e Iuliana în religia noastrã". M-au privit ca pe Satana.
La fel cum zic de fiecare datã cã Andrei nu are treabä cu Adrian şi nici atât Marcel cu Maria.
Sãu, pânã la Sfânta Cratimã (care sigur va veni curând), azi am trãit-o şi p-asta: sfântul Laurențiu la ortodocşi, lma Loredana.
Lma Loredana! Sã fii sãnãtoasã oricând! Dar nu te supãra pe mine, mai repede vãd Laura în ecuația asta decât pe tine.
P.S. nu, nu uitai de cei care primesc lma-uri cand numele lor de familie e Ion, Vasile, Constantin. Ce sã zic?! Egoişti urãtorii, mai sunt şi alte nume de sfinți în calendar, de care ei nu pomenesc.
vineri, 3 august 2018
Sã fie pentru toatä lumea
In ultima vreme, nu e zi sau noapte, în care sa te-arunci pe ziduri şi sã nu aparã ceva cu #*@^ psd.
Unde ne-am ratacit aşa? Ce s-a-ntâmpalt cu noi?
Chiar a ajuns deviza noastrã?
Trec peste faptul cã toți politicienii ar trebui schimbați, nu doar un partid şi mã uimesc, cum trecem unii pe lângã alții, cum necazul aproapelui devine bucuria noastrã, cum deviza noastrã a ajuns o @$/#. Dacã am fi uniți în altele cum suntem uniți în asta, multe ar fi altfel. Dar na, de ce sã ne unim? De ce sã ne facem un bine, dacä binele acela ar fi bun şi pentru vecinul?
Nu, nu turma dä #/@& psd, ci ei toți politicienii ne-o dau nouã. Şi ne-o dau bine şi ne place, cã altfel n-am mai fi precum mãgarul.
miercuri, 1 august 2018
Astãzi, mâine şi oricând
Deci nu se incepe o propoziție cu deci, dar nu asta-i tema (nu, ca nu va dau de scris).
Mãi lume (cã eu animale nu väzui cu cartea-n mânã, deci cu blogul nici atât), care e şmecheria cu "astãzi este despre tine" ?
Eu nu pricep orice mi s-ar spune. E noaptea/ziua cuiva. Bun. Sã trãiascã! Sã de toate! Dar ce fac eu, când numai atunci e despre?!?! Adicãtãlea pãrinții aia, care scriu "astãzi este despre tine", nu considerã fiecare zi ca fiinde despre copilul lor?!?! Si viceversa.
Dar iub cu iubi? Astãzi este despre tine, maine este desprea altul?!?!
joi, 26 februarie 2015
duminică, 24 februarie 2013
Constatare
Cine nu scrie despre asta, scrie de Dragobete.
Cine n-o face nici p-asta, postează despre vizitatori. Cine-s ultimii şi de ce.
Oare de ce?! De ce aproape toată lumea se ţine ca după măgar, pe fb?!